Deniz Ticaret Enstitüsü kurulduğu günden bugüne, ortaya koyduğu başarılı projeler ve binlerce mezunu ile Türkiye’nin ve bölgenin açık ara lider denizcilik eğitim ve araştırma kurumudur.
 
Deniz Ticareti dünyanın en prestijli ve kazançlı meslekleri arasında yer almaktadır. Uluslararası taşımacılığın tonaj olarak yaklaşık %90’ı denizyolu ile gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte denizcilik yatırımlarının artması, teknolojinin gelişimi, ve globalleşme gibi unsurlar denizcilik mesleğini daha karmaşık ve uzmanlık gerektiren bir noktaya taşımıştır.
 
Denizcilik endüstrisine olan bu muazzam talep, denizcilik piyasasındaki profesyonel uzmanlara / yönetici sınıfa olan talebi de hızla arttırmaktadır. Operasyonel verimliliğin arttırılması, denizciliğe yapılan yatırımların doğru yönlendirilmesi ve şirketlerin etkin yönetimi, yüksek bir akademik bilgi, araştırma, teknolojiyi doğru kullanma ve deneyime bağlıdır.
 
Deniz Ticaret Enstitüsü (DTE), 2011 yılında deniz ticareti ve gemi işletmeciliği konularında eğitim, araştırma, danışmanlık ve yayın faaliyetlerini yürütmek üzere İstanbul’da kurulmuş, Türkiye’nin deniz ticareti alanında yönetici kademesinde uzmanları yetiştiren ilk ve tek ihtisas-araştırma kurumudur.
 
DTE denizcilik alanında uzmanlık eğitimlerini, Türkiye’nin prestijli üniversiteleri ve araştırma-geliştirme kurumlarının çözüm ortaklığı ile sürdürmektedir.
 
Deniz Ticareti’nin her dalındaki eğitimlerinde, detaylandırılmış müfredat, eğitim sistemi ve yetişmiş uzmanları ile çalışma hedeflerini her geçen gün yükseltmekte, sadece Türkiye’de kamu ve özel sektör profesyonellerini yetiştirmek ile kalmayarak, komşu ülkelerden gelen katılımcılara da, denizcilik ile ilgili bilgi ve birikimler aktarılmaktadır.  

ReferanslarReferanslar